Vydra říční (Lutra lutra)

vydra_ricni01.jpg

vydra_ricni02.jpg

vydra_ricni03.jpg

vydra_ricni04.jpg

Foto: www.naturfoto.cz

 

Vydry jsou šelmy velmi dobře přizpůsobené životu ve vodě. Prsty mají spojené plovacími blánami a protáhlé tělo je porostlé hustou srstí. Vydra říční obývá Evropu, Asii a Severní Ameriku. Je dlouhá asi 1,30 m a váží kolem 15 kg. Po jezevci je to tedy největší lasicovitá šelma. Ve vodě se pohybuje jako stříbrný šíp, dovedně kličkuje a když uloví rybu, vyleze hodovat na břeh. Ve vodě se řídí zrakem a hmatem. Má totiž krátkou tlamu porostlou vousy jako tuleň, a tyto hmatové chloupky jí předávají tolik signálů, že může lovit i ve zkalené vodě. Hlavní potravou jsou ryby, žáby, menší savci a ptáci. Je chytře přizpůsobena pro požírání ryb. Ostrá rybí kůstka se jí nemůže zapíchnout do střeva, protože střevní stěny se dokážou inhed smrštit a utvořit zával, který kostičku odtlačí.

Život vydry ve volné přírodě je problematický. V minulosti byla považována rybáři za velkého škůdce a na mnoha místech Evropy téměř úplně vyhubena. Vydru je potřeba chránit, aby se její stavy mohly opět zvýšit.

Vydra miluje řeky s hustě zarostlými břehy, které jí mohou poskytnout dobrý úkryt. Její hluboká nora mívá pouze jeden vchod pod vodou. Zdá se, že vydra nemá přesnou dobu páření, protože má mláďata v každé roční době. Pokud je někdy chována v zajetí, může se při dobré péči dožít až 18 let. Je to velmi milé a věrné zvířátko, které si velmi rádo se svým pánem hraje a nikdy ho nenapadne, že by mohlo kousnout, ačkoliv má v čelistech velkou sílu.