Užovka obojková (Natrix natrix)

uzovka_obojkova01.jpg

uzovka_obojkova02.jpg

uzovka_obojkova03.jpg

Foto: www.naturfoto.cz

 

Pravé užovky mají plné hladké zuby. Je to nejhojněji zastoupená skupina hadů. Čtyři zástupci žijí i u nás. Užovka obojková je velmi rozšířena. Žije v severní Africe, Itálii, Švýcarsku, celé střední Evropě. Na východě zasahuje až do Asie k Aralskému moři. U nás dorůstá do délky 1 m. Samice bývají v průměru o 25 cm delší než samci. Zbarvení je šedé, šedohnědé, vzácněji černohnědé a skvrnité. Spodek těla bývá žlutobílý s černými skvrnkami. Charakteristické jsou bělavé až oranžové skvrny na stranách hlavy.

Zdržuje se s oblibou u řek, rybníků nebo v tůních a jezerech. Žije na březích celé léto a teprve na zimu si hledá vzdálenější stanoviště. Obvykle přespává se skupinou dalších hadů v trhlinách skal, pod padlými kmeny stromů, ve starých norách savců apod. Můžeme ji často vidět ve vodě. Neplave sice rychle, ale zato velmi vytrvale a zdolá velké vzdálenosti. Plave-li užovka daleko, hledá možnost odpočinku na plovoucích předmětech. Někdy se stane, že takto odpočívá na zádech kachny, které to nijak zvlášť nevadí. Stává se i to, že si chce odpočinout na zádech plovoucího člověka. Možná to může být někomu nepříjemné, ale je to naprosto neškodné a určitě výjimečný zážitek.

Před člověkem užovka vždy prchá a snaží se ukrýt v nejbližší díře. Když je chycena, použije svých zubů ke kousnutí jen zřídka. Zuby sice kůží proniknou, ale její kousnutí je neškodné. Živí se nejrůznějšími obojživelníky, hlavně žábami, vzácněji malými rybkami a drobnými savci. V mládí žere i hmyz. Někdy se specializuje na lov malých rybek, např v plůdkových rybnících, a pak ji rybáři nevidí moc rádi. Ve velkých rybnících ale žádné škody nenadělá. Někdy se užovka stane kořistí dravé ryby, např. pstruha.

V červenci a v srpnu klade užovka pod listí a do mechu na břehu rybníků svá vejce v počtu od 6 do 30 kusů. Jsou známy i případy, že samice nakladla kolem 70 vajec, ale to není běžné. Spíše na jedno místo naklade vejce více samic. Vajíčka jsou dlouhá asi 26 mm a kolem 18 mm široká. Mladé užovky se líhnou po 2 měsících. Mláďata jsou po vyklubání z vajec dlouhá od 11 do 18 cm.