Tesaříkovití (Cerambycidae)

  tesarik_dubovy01.jpg

 Tesařík dubový 


tesarik_obrovsky01.jpg

Tesařík obrovský

 

tesarik_pizmovy01.jpg

 Tesařík pižmový

 

 Foto: www.naturfoto.cz


Tesaříci se vyznačují dlouhým, často mírně zašpičatělým tělem a dlouhými tenkými tykadly. Ta bývají mnohdy delší než celé tělo. Samci mají tykadla delší než samice. Většina z nich měří přes 1 cm a do jejich skupiny patří i největší známý brouk světa, který měří 15 – 20 cm. Jejich zbarvení je hodně různorodé a pestré.

Dospělí brouci vylétají za teplých slunečných dnů a často se zdržují na květech, kde sbírají nektar a pyl. Pomáhají tak s opylováním. Jiní si oblíbili dřevo a keře. Některé druhy létají až večer.

Larvy tesaříků žijí ve dřevě, kde si vyhlodávají chodby vedoucí do nitra kmene. Larvy jsou beznohé, mají jenom krátké pahýly. Dorostlá larva se zakuklí buď přímo v chodbičce nebo si  upraví pod kůrou speciální komůrku, kde svůj vývoj dokončí. Tesaříci vyhledávají všechny druhy dřeva – suché, nemocné i zdravé, ale u nás v mírném pásmu jsou škody jimi způsobené vcelku zanedbatelné.

Skupina tesaříků je obrovská a po celém světě bohatá. Je známo kolem 25 000 druhů a nejvíce jich žije v tropech. U nás žije kolem 220 druhů a jsou to brouci vcelku známí a oblíbení.