Štika obecná (Esox lucius)

stika_obecna01.jpg

 
Ilustrace: Květoslav Hísek, Naše ryby, Ottovo nakladatelství, s.r.o. 2000

 

stika_obecna02.jpg

Foto: www.naturfoto.cz

 

Štika žije ve vodách Evropy, severní Asie a Severní Ameriky. Těžko ji lze zaměnit s jiným druhem: již první pohled na silně ozubenou tlamu, ozubené patrové kosti a na žaberní oblouky upozorňuje, že jde o význačného rybího dravce. Její zuby se občas samy obměňují. Aby jí kořist nemohla uniknout, jsou zuby mírně zahnuté dovnitř do ústní dutiny. Proto, co štika jednou uchvátí, obvykle již nepustí. Celkový vzhled by mohl svádět k dohadům, že jde o hodně nenasytného dravce, dokonce se jeden čas soudilo, že může být nebezpečná i člověku. Ale pravdou je, že si uvážlivě vybírá kořist pouze určité velikosti. Uloví i na hladině plovoucí myš, užovku nebo žábu. Jinak se živí nejhojnějšími rybami : okouny, ploticemi, ježdíky, hrouzky,....

Je to typický obyvatel stojatých a mírně tekoucích vod. S oblibou se zdržuje tam, kde nalézá dostatek úkrytů ( vyvrácené stromy, porosty leknínů apod.) Rozmnožuje se na jaře na čerstvě zatopených travnatých porostech. Více štik proto bývá v letech s většími jarními záplavami, kdy dochází k vylévání řek z břehů. Podobné podmínky nacházejí štiky i v nově napouštěných nádržích a přehradách. V době rozmnožování připlouvají štiky na mělčiny a jsou ke svému okolí úplně netečné. Z vody jim často vyčnívají hřbetní ploutve. Krátce po narození má štičí plůdek kolem sebe mnoho nepřátel. Plůdek požírají samotné štiky a další ryby, které nepohrdnou ani jikrami. Proto se také často přistupuje k umělému odchovu štik ve štičích líhních ( u nás jsou největší v Táboře).

Rychlost růstu štik závisí na množství dostupné potravy. K nic netušící kořisti se štika blíží pomalu. Pak následuje prudký skok a kořist nemá sebemenší šanci uniknout. Je-li kořist malá, zmizí okamžitě ve velké tlamě. Větší kořist štika uchopí a křečovitými pohyby otočí tak, aby směřovala do její tlamy hlavou. Pak ji postupně tráví a vtahuje do útrob. O hltavosti štik je mnoho údajů. Často byly v jejích útrobách nelezeny různé předměty, které náhodně uchvátila. V našich podmínkách je 10 kg těžká štika pokládána za velký exemplář, ale mohou dorůstat i mnohem větší kusy. Stav štik se snížil díky tomu, že je štika cílem snad všech sportovních rybářů a také proto, že došlo k regulaci mnoha břehů našich řek.