Rosnička zelená (Hyla arborea)


  rosnicka_zelena01.jpg

rosnicka_zelena02.jpg 

rosnicka_zelena03.jpg 

Foto: www.naturfoto.cz 

 
Je jedinou evropskou rosničkou a přestože není nijak vzácná, většina z nás ji zná hlavně z obrázků a v přírodě jsme ji nikdy neviděli. To hlavně proto, že tato roztomilá žabka má velmi dobré ochranné zbarvení a většinu života tráví v korunách stromů. Svrchu je listově zelená a bříško má žluté a bílé. Je vybarvena opravdu pěkně – břišní a hřbetní strana je oddělena černým, bíle lemovaným proužkem, který začíná u nosu a končí na zadních nohách. Sameček má na hrdle zlatohnědý zvukový bubínek. Jinak se obě pohlaví od sebe příliš neliší. Velikost rosničky kolísá mezi 3,5 až 4,5 cm. Rosnička má velmi dobrou schopnost měnit barvu a prý v tom předčí i pověstného chameleóna.

Rosnička je i velmi dobrý skokan a délkou skoků předčí i skokany, kteří mají delší zadní nohy. Udivuje i velká přesnost skoků. Konce jejích prstů jsou opatřeny polštářkovitými útvary, které fungují jako přísavky. Ty jsou lepkavé a umožňují pevné přistání i pohyb po hladkých plochách.

Nejvíce rosniček žije v nížinách a středních polohách. Najdeme ji i v chladnějším prostředí, ale vyhledává spíše teplejší oblasti. Mimo Evropu se vyskytuje i v SZ Africe, mírné Asii a Japonsku. Na tomto území vytváří mnoho ras.

Doba páření spadá do konce března a začátku dubna a trvá do června. Hlavně večer se ozývá v době páření drsný skřehotavý a donekonečna opakovaný pokřik rosniček, který by málokdo přisoudil tak malé žabce. Určitě si vzpomeneme na mylně rozšířený názor, že rosnička svým zpěvem předpovídá změnu počasí, ale pravdou je, že je rosnička velmi nespolehlivý barometr. Jednoduše si skřehotá, kdy chce. Samička klade vajíčka v chomáčcích velkých asi jako vlašský ořech na dno mělkých vod.. Zlatolesklí pulci, kteří se z vajíček vylíhnou, jsou mimořádně čilí. Asi po 2 měsících opouští vodu jako vyvinuté malé žabky. V zimě se chrání před mrazem v různých dutinách a skulinách.