Ropucha obecná (Bufo bufo)


  ropucha_obecna01.jpg


ropucha_obecna02.jpg

Foto: www.naturfoto.cz


Je to naše největší ropucha a dosahuje délky 12 cm. Sameček je vždy podstatně menší. Hřbet má špinavě šedohnědý nebo narezavělý, spodek těla je šedožlutý. V době rozmnožování je pokožka jemnější a zbarvení pestřejší.

Ropucha není náročná na prostředí – žije v nížinách i na horách, u nás asi do výšky 1200 m n.m. Obývá téměř celou Evropu, SZ Afriku, mírnou Asii až po Japonsko.

Ropucha začíná lovit až za šera, kdy vylézá z úkrytu a chytá pavouky, červy, slimáky apod. Svojí kořist uvidí až velmi zblízka a chytí ji tak, že velmi hbitě vymrští jazyk a okamžitě polkne. Žravost ropuch je veliká a vzhledem k tomu, že se živí převážně škodlivými druhy hmyzu, je velmi užitečná a zákonem chráněná.

Před nepřáteli je ropucha chráněna jedovatými výměšky. Když se ji přesto nepřítel pokusí napadnout, snaží se ho zapudit výhružnou pozicí: postaví se na natažené nohy a nafukuje se. Opravdu u toho nijak vábně nevypadá!

Zhruba od poloviny března se ropuchy páří a v té době žijí ve vodě. Ropuší vajíčka pak můžeme najít ve velkých chomáčcích ve stojatých vodách mezi rostlinami. Asi za 10 dní se vylíhnou černí pulci ( velcí cca 5 mm). Jejich vývoj je dokončen  začátkem června, kdy se spousty malých ropušek rozlézá do okolí. Stává se to většinou po dešti a tak mezi lidmi dříve panovala pověra, že malé ropušky napršely. Takové jich bývá množství! Koncem září ropuchy zalézají do suchých podzemních dutin daleko od vody, často použijí opuštěné myší a krtčí nory. Svůj zimní úkryt uzavírají hlínou nebo pískem.

V potravě nejsou ropuchy vybíravé. Rostou velmi pomalu – pohlavní dospělosti dosahují až v pátém roce života. Mohou se dožít značného věku ( v zajetí bylo pozorováno kolem 35 let).

Zajímavé je, že kůže ropuch neroste současně s tělem, a tak ji musí jednou za čas svléknout, protože je jí malá. Výměna kůže proběhne během několika minut. Stará pokožka na hřbetě praskne a zvířátko se jí během chvilky zbaví. Nová je již připravena k použití.

Ropucha je neškodný a užitečný obojživelník. Když si ji prohlédneme zblízka, ani se nám nebude už zdát tak ošklivá. Zajímavé je, že má neobyčejně krásné oči. Snad proto se v pohádkách ošklivé ropuchy mění po polibku v krásné princezny.