Rak říční (Astacus astacus)


  rak_ricni01.jpg


rak_ricni02.jpg

Foto: www.naturfoto.cz


Jeho dobře viditelným znakem jsou silná klepeta a přímý zadeček, který je na konci opatřen trojitou ploutvičkou. U nás je to nejznámější zástupce korýšů. Může dosáhnout délky až 25 cm a stáří kolem 20 let. Bohužel, raci velmi špatně snáší znečištění ( hlavně chemické) vody, a tak jich u nás dramaticky ubylo. Vyskytují se pouze výjimečně , a to v čistých vodách.

Na račím trupu rozeznáme hlavohruď, která je přikrytá jediným krunýřem a zadeček. Místo, kde hlava srostla s hrudí, je označeno zřetelným švem. V úzké štěrbině mezi hrudí a krunýřem jsou uloženy žábry. Zadeček se skládá ze 6 článků a ze sedmého, posledního tzv. telzonu. Články zadečku se dají velmi rychle sklápět dolů a dopředu a ploutvička se přitom opírá o vodu. Výsledkem je plavání vzad. Když ale rak leze, tak leze dopředu, navzdory všem lidovým báchorkám.

Na hlavě má rak 2 páry tykadel. Druhý pár je velmi dlouhý a vidíme ho před ústím račí díry dříve, než samotného raka. Oči má rak stopkaté a umožňují mu dívat se různými směry bez pohybu. Na spodní straně úst jsou kusadla, 2 páry čelistí a kusadlové nožky. Rak má 5 párů silných končetin a první pár je přeměněn v klepeta.

Uvnitř těla raka se skrývají 2 vápnitá tělíska velikosti čočky – tzv. rakůvky. V nich si rak schovává  zásobu vápna pro dobu svlékání. V závislosti na množství potravy se rak totiž někdy svléká – vylézá se starého krunýře a pak je jeho tělo úplně měkké. Nový krunýř si vytvoří právě za pomoci uhličitanu vápenatého z rakůvek.