Puštík obecný (Strix aluco)

pustik_obecny.jpg

Foto: www.naturfoto.cz

 

Puštík měří kolem 38cm a má jednoduché nenápadné zbarvení, které mu umožňuje dobře splývat s okolím. Má poměrně velkou hlavu a tmavě hnědé oči. Různí jedinci bývají šedí, nahnědlí, rezaví apod.. Hřbet má vždy tmavou podélnou kresbu.

Puštík loví jenom v noci. Sedí na místě s dobrým rozhledem nebo poletuje nízko nad zemí. Spíš než vidět ho můžeme slyšet: ozývá se typické "ku-vik" a na jaře samečci volají protáhlé "húu-hu-húúúh". Mají ale i další hlasové možnosti. Žije skoro v celé Evropě, kromě severní Skandinávie a SV Evropy, dále ho můžeme najít v některých oblastech jižní Asie a ojediněle na severu Afriky. Jeho domovem jsou lesy, ale dává přednost listnatým.

Samička sedí na vejcích a sameček jí nosí potravu. Matka krmí mladé tak, že jim kousky masa podává zobákem. Veškerou nečistotu v hnízdě (výkaly i vývržky mladých) samice polyká a po celých deset dnů mláďata neopustí ani na chvíli. Mláďata potřebují její teplo, jsou nevzhledná, opeřená bílým chmýřím. Po 10 dnech (koncem dubna) matka začne mláďata na chvíli opouštět, ale vždy bedlivě střeží hnízdo. Mláďata rostou rychle a když je jim cca 25 dnů, už postávají u vchodu. Přes den se skrývají v hnízdě, ale v noci už vylézají ven. Jsou-li mimo hnízdo, samice je stále hlídá a chrání. Samice je schopná odehnat i kočku. Krátké lety podniknou mladí ve věku asi 50 dní, ale první samostatný let je čeká až tak ve věku 100 dní. Stále je ale matka ještě krmí. Samice puštíka je při obraně mláďat velmi statečná a neohrožená. Jsou zdokumentovány i případy, že při kroužkování napadla i člověka.

Jídelníček má puštík pestrý. Většinu kořisti tvoří drobní savci, ale loví i ptáky (cca 14% potravy). Občas se zmocní i mladých zajíců, králíků, koroptví a nepohrdne ani žábami a větším hmyzem. Počet ulovených škodlivých hlodavců je velmi vysoký a puštík se tak řadí mezi velmi užitečné ptáky. Bohužel má málo možností k hnízdění, protože přirozených dutin je stále méně, a proto by mu pomohlo vyvěšování budek s velkým vletovým otvorem.