Chřástal vodní (Rallus aquaticus)

chrastal_vodni01.jpg

 

chrastal_vodni02.jpg

Foto: www.naturfoto.cz


Je to častý, ale málo známý obyvatel rákosin na našich rybnících. Uvidíme ho jen velmi zřídka, protože žije neobyčejně skrytě. Podobá se malé slípce, má dlouhé nohy  a zobák. Zajímavé je u něho, že zobák a oči jsou červené, jinak je nenápadný. Má šedomodrý krk a hruď, boky světlé s tmavými příčnými proužky, vrch těla a křídel je hnědý s tmavými skvrnami. Samice je o něco bledší.

Žije ve střední a severní Evropě a také ve stejných částech Asie. V zimě létá do severní Afriky a Indie. Koncem března se zase vrací do našich bažin. Někdy můžeme chřástala zastihnout u nás i v zimě, ale jenom tam, kde zůstávají alespoň malé nezamrzlé plochy vody. Někdy také zimuje v blízkosti teplých pramenů, třeba na Slovensku.

Svůj příchod na hnízdiště prozradí velmi neobyčejným hlasem: vydává zvučnou sestupnou řadu hlubokých chrochtavých tónů, promíšených navíc prasečím kvikáním. Nikdo by neřekl, že takové zvuky vydává takový malý, úhledný ptáček. Kdo ho jednou uslyší, tak to určitě nezapomene.

Přes den chřástal spí a teprve za šera začíná hledat potravu. Znamenitě plave a když je ohrožen, může se i potopit. Životu v bažině je znamenitě přizpůsoben a pohybuje se zde přímo mistrovsky. Na vodní hladině i rostlinách sbírá dlouhým zobákem hmyz, larvy a jiné drobné živočichy. Kromě živočišné stravy si pochutná i na semenech rákosu a jiných vodních rostlin.

Hnízdo má vždy dokonale ukryté v trsu zblochanu, ostřice nebo rákosu a je opravdu těžké ho objevit. Hnízdo je důkladně postaveno z listů hlavně plochých ostřic. Koncem dubna a začátkem května se v něm objeví 6 – 12 žlutých, trochu skvrnitých vajíček. Oba rodiče se v sezení střídají asi 20 dní. Vyklubaná mláďata jsou černá a hned od prvních okamžiků pobíhají jako malé myšky rákosím. Rodičům se ozývají slabým pípáním. I když je uslyšíme blízko sebe, těžko je v porostu najdeme. Zdá se, že chřástal hnízdí u nás 2x do roka, protože jeho mláďata najdeme s rodiči ještě i v pozdním létě.